خرابی، تست و تعویض ترموستات یخچال-کارو سرویس

خرابی، تست و تعویض ترموستات یخچال

«کنترل کننده دما» نام دیگر «ترموستات» است که برای کنترل دما استفاده می شود. ترموستات متشکل از دو واژه است: Termo به معنای گرما، Stat به معنای ایستادن. کار ترموستات اینست که دمای یک دستگاه یا سیستم را در محدوده مشخص، در مدت زمان نامحدود ثابت نگه دارد. همچنین کاهش یا افزایش دهد.

زمانیکه دما توسط سیستم خنک کننده به وسیله بردهای دیجیتال، بر روی عدد مشخص تنظیم شود مشخص می‎کنید که دما درون یخچال چقدر سرد شود. ترموستات فرمان را از برد دریافت و سپس به کمپرسور اجازه کار می‎دهد تا زمانی که به دمای مورد نظر برسد. سپس فرمان خاموش شدن را دوباره به کمپرسور می‎فرستد. چرخه تنظیم دما توسط ترموستات و سایر اجزا مکرراً انجام می‎شود.

اگر ترموستات به هر دلیل دچار مشکل شد و احساس کردید یخچال درست کار نمی کند نگران نباشید. مرکز تعمیر «کاروسرویس» در کمترین زمان مشکل را عیب یابی کرده و آن را رفع می‎کند.

برای تعمیر یخچال در تهران با ما تماس بگیرید

 

 

علائم خرابی ترموستات یخچال

زمانیکه شما علائم زیر را مشاهده کردید به این معنی است که ترموستات خراب شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد:

 • یخچال بدون وقفه کار می‎کند.
 • در برخی موارد بالبِ ترموستات شکسته است.
 • ترموستات دچار زنگ زدگی شده که ناشی از رطوبت است.
 • داخل یخچال یا بر روی ترموستات برفک و یخ دیده می‎شود.
 • در برخی موارد ترموستات سوخته است و نیاز به تعویض دارد.
 • موتور یخچال اصلا کار نمی‎کند، هر زمان که چراغ یخچال روشن است برد یا نمایشگر نیز روشن است اما محیط یخچال گرم است.
 • کمپرسور یخچال پیوسته کار کرده و روشن است. در حالت عادی زمانی کمپرسور روشن می‌شود که دمای درون یخچال افزایش یابد.
 • اولین و مهمترین نشانه خرابی رله دما، گرم شدن و در نتیجه خراب شدن مواد غذایی است. به این معنی است که دمای درون یخچال بالا رفته است.
 • نشانه دوم برعکس مورد قبل است. مواد غذایی و نوشیدنی ها یخ زده اند، به این معنی است که دمای درون یخچال بسیار پایین آمده است. برای اینکه مطمئن شوید دما را چند درجه بالاتر تنظیم کنید، اگر تغییر نکرد ترموستات خراب است.

تعمیر یخچال ال جی خود را به ما بسپارید

 

علائم خرابی ترموستات یخچال-کارو سرویس

 

ترموستات یخچال کجاست؟

برای اینکه بتوانید محل ترموستات در یخچال را پیدا کنید باید به دو نکته توجه کنید:

 • نوع یخچال فریزر شما چیست؟
 • یخچال شما محصول کدام برند است؟

درون یخچال یک ولوم تنظیم دما قرار دارد، دقیقا پشت ولوم، ترموستات است. بنابراین باید قاب را باز کنید و ولوم را بردارید، سپس ترموستات را مشاهده می‌کنید. در مدل‎های مختلف هر کجا ولوم تنظیم دما باشد ترموستات نیز پشت آن قرار دارد. ممکن است ولوم در سقف یا دیواره یخچال نصب شده باشد. توجه کنید که در یخچال فریزرهای هوشمند و دیجیتالی به جای ترموستات از سنسور دما استفاده می‎شود.

سه روش برای اطمینان از سلامت ترموستات وجود دارد، این سه روش عبارتند از:

 • تست دستی با کمک دماسنج: به یک لیوان آب با دمای اتاق نیاز دارید. یخچال را روشن و دما را بر روی 35 درجه تنظیم کنید. لیوان را در طبقه وسط قرار دهید. بعد از 24 ساعت دمای آب را توسط دماسنج به طور دقیق اندازه بگیرید. اگر هم دما با یخچال باشد ترموستات سالم است. برای تست قسمت فریزر می‎توانید از یک لیوان روغن مایع استفاده کنید، زیرا منجمد نمی‎شود.
 • تست با اهم متر: ابتدا اهم متر را در حالت بیزر قرار دهید. دو سیم که یک طرف آن به ترموستات وصل است را به اهم متر متصل کنید. ترموستات را بچرخانید اگر اهم متر، بوق زد یعنی ترموستات سالم است.
 • تست دستی با فیش: فیش‎ها را از ترموستات جدا کنید، آنها را به یکدیگر وصل کرده و یخچال را به برق بزنید. اگر موتور روشن شد یعنی ترموستات خراب است.

خدمات دیگر کارو سرویس: تعمیر یخچال فریزر دوو

تعویض ترموستات یخچال-کارو سرویس

تعویض ترموستات یخچال

تعمیر و تعویض ترموستات نیاز به تخصص دارد. ابتدا یخچال را از برق بکشید. معمولاً ترموستات در داخل قاب، در قسمت پشت یخچال است. کشوها را بیرون آورده و قاب را بردارید.

ترموستات دو نوع است:

 • روی سیستم خنک کننده نصب می‎شود.
 • ترموستاتی که در محیط اتاق قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید که در یخچال‎های دیجیتال و هوشمند از سنسور دما استفاده می‎شود.

ولوم تنظیم دما و قاب آن را بردارید، پیچ‎ها را باز کنید. برخی مواقع پشت ولوم نیز پیچ وجود دارد، آن‎ها را هم باز کنید. ترموستات پشت ولوم با سیم های فاز، نول و سیم ارت به یخچال متصل است (با توجه به نوع ترموستات 2، 3 یا 4 فیش).

ترموستات را از روی فلاپ جدا کنید، سپس یک عکس بگیرید تا بعدا سیم‎ها را درست وصل کنید. پس از اتصال سیم ها باید سیم بِلو را داخل یخچال قرار دهید. معمولاً این سیم باید بین 40 تا 50 سانتیمتر داخل محفظه قرار بگیرد. در نهایت دوباره ترموستات را به فلاپ متصل کنید و آن را به صورت معکوس سر جایش قرار دهید.

شاید مفید باشد: از کجا بفهمیم یخچال سوخته

نحوه سیم بندی ترموستات یخچال

بخش آخر که بسیار مهم است نحوه سیم بندی ترموستات است. سیم‎هایی که به ترموستات متصل می‎شوند با توجه به نوع آن متفاوت هستند. دو تا از فیش‎ها که سیم‎های فاز و نول برق به آن ها متصل می‎شوند روی فیش‎های ترموستات شماره بندی شده اند. به طور مثال در نوع دو فیش، باید یک فیش روی فیش 3 و فیش دیگر روی فیش 4 قرار بگیرد. در ترموستات‎های 3 یا 4 فیشه نیز یک سیم برای المنت دستگاه است که باید به فیش ترموستات متصل شود.

نحوه سیم بندی ترموستات یخچال-کارو سرویس

نتیجه گیری

ترموستات یک قطعه مهم است که باعث می‎شود یخچال به درستی کار کند. هر گونه خرابی در ترموستات باعث می‎شود به کل سیستم خنک کننده آسیب وارد شود.

نکته مهم این است که اگر با مبحث تعمیرات آشنایی ندارید هرگز خودتان اقدام به تعمیر یا تعویض ترموستات نکنید. زیرا ممکن است خرابی به سایر قطعات مانند کمپرسور یا موتور منتقل شود. بنابراین بهتر است با مرکز تعمیر «کاروسرویس» تماس بگیرید و یک تعمیرکار متخصص درخواست کنید.