دلایل گرم نکردن غذا در ماکروفر

دلایل گرم نکردن غذا در ماکروفر

مقدمه

ماکروفر ها امروزه یکی از دستگاه های پرکاربرد هر خانه ای محسوب می شوند. این دستگاه با توجه به اینکه پرکاربرد است ممکن است مشکلات زیادی برای آن اتفاق بیفتد. گرم نکردن مایکروفر یکی از مشکلات این دستگاه به شمار می رود.

بطور کلی چند قطعه در ماکروفر وجود دارد که اگر درست کار نکنند یا خراب شوند، مایکروفر غذا را به خوبی گرم نمی کند. این چند قطعه عبارت اند از: مگنترون، ترانس های ولتاژ، خازن ها، دیود، برد الکترونیکی ، میکروسوئیچ درب و… . اگر ماکروفر شما غذا را به خوبی گرم نمی کند باید هفت قطعه ای که گفتیم را بررسی نمایید تا بتوانید تشخیص دهید کدام قطعه دچار مشکل شده است تا بتوانید برای تعمیر ماکروفر در منزل خود اقدام کنید.

 

خدمات و سرویس کارو سرویس

علل گرم نشدن غذا در ماکروفر

قبل از اینکه موارد فنی را مورد بررسی قرار دهیم باید به مواردی که باعث گرم نشدن غذا در ماکروفر می‌شوند را بررسی مورد بررسی قرار دهیم که شامل :

تنظیمات صحیح نشدن ماکروفر: ممکن است که توان مایکروویو در ماکروفر شما به درستی تنظیم نشده باشد، بنابراین غذا نمی‌تواند به درستی گرم شود. همچنین، زمان پخت نیز باید به درستی تنظیم شود تا غذا به درستی گرم شود.

عدم توزیع مناسب حرارت: در ماکروفر، حرارت به صورت ناهمگن توزیع می‌شود و ممکن است برخی از قسمت‌های غذا گرم شوند در حالی که برخی از قسمت‌های دیگر نه. در این صورت، بهتر است که غذا را در دوره‌های کوتاهتر برای توزیع مناسب حرارت، باز کرده و آن را همراه با تکان‌هایی به خوبی مخلوط کنید.

غذای خیس بودن: اگر غذا خیس باشد، ممکن است آب موجود در آن، از تولید حرارت جلوگیری کند و باعث گرم نشدن غذا شود. در این صورت، بهتر است غذا را خشک کرده و سپس آن را در ماکروویو گرم کنید.

عدم تعامل درست غذا با ماکروویو: برخی از غذاها نیاز به پوشش دادن دارند تا باعث تعامل بهتر با موج‌های مایکروویو شوند. در غیر این صورت، ممکن است باعث گرم نشدن غذا شوند.

استفاده از ظروف نامناسب: استفاده از ظروفی که مخصوصاً برای استفاده در ماکروفر طراحی نشده‌اند، می‌توانند باعث عدم گرم شدن غذا شوند. برخی از ظروف فلزی، شیشه‌ای، پلاستیکی و چینی ممکن است برای استفاده در ماکروفر مناسب نباشند و باعث عدم گرم شدن غذا شوند. بهتر است از ظروفی که برای استفاده در ماکروفر طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

دمای اتاق بالا: در دماهای بالا، عملکرد ماکروفر ممکن است کاهش یابد و غذا به درستی گرم نشود. برای رفع این مشکل، بهتر است دمای اتاق را کمی پایین تر کنید و ماکروفر را در محیطی با دمای مناسب قرار دهید.

ترکیب غذاهای مختلف: ترکیب برخی از غذاها با یکدیگر ممکن است باعث عدم گرم شدن آنها شوند. بیشتر غذاهایی که سریع گرم می‌شوند، نیاز به توجه خاصی به ترکیب با غذاهای دیگر ندارند. با این حال، برخی از غذاها به تنهایی بهتر گرم می‌شوند و برای جلوگیری از عدم گرم شدن آنها، بهتر است آنها را تنها در ماکروویو گرم کنید.

عدم توجه به توان ماکروفر: هر ماکروفری دارای توان مشخصی است که باید با آن در نظر گرفته شود. اگر توان ماکروفر شما کمتر از توان مورد نیاز برای گرم کردن غذا باشد، ممکن است غذا به درستی گرم نشود. برای رفع این مشکل، بهتر است زمان گرم کردن غذا را بیشتر کنید یا در صورت نیاز، توان ماکروفر را افزایش دهید.

عدم توجه به مراحل گرم کردن: برخی از غذاها نیاز به گرم کردن مرحله به مرحله دارند. در صورتی که این مراحل را رعایت نکنید، ممکن است غذا به درستی گرم نشود. بهتر است روش گرم کردن را برای هر نوع غذا به درستی یاد بگیرید و آن را به طور صحیح اجرا کنید.

استفاده از غذاهای منجمد: استفاده از غذاهایی که در فریزر منجمد شده‌اند، ممکن است باعث عدم گرم شدن آنها شود. قبل از گرم کردن، بهتر است غذا را به طور کامل از فریزر خارج کرده و به دمای اتاق برای چند دقیقه قرار دهید تا کمی نرم تر شود.

عدم توجه به محتوای غذایی: برخی از غذاها ممکن است در ماکروفر به درستی گرم نشوند، زیرا محتوای آنها باعث برخی از مشکلات می‌شود. برای مثال، غذاهایی که بیشترین میزان چربی را دارند، ممکن است در ماکروفر به بیشترین میزان سوخته شوند. بهتر است قبل از گرم کردن، محتوای غذایی را بررسی کنید و روش گرم کردن را برای هر نوع غذا به درستی انتخاب کنید.

عدم توجه به تعداد غذاها: در صورتی که تعداد زیادی از غذاها را همزمان در ماکروفر قرار دهید، ممکن است عملکرد دستگاه کاهش یابد و غذاها به درستی گرم نشوند. بهتر است تعداد غذاهایی که در یک زمان در ماکروفر قرار می‌دهید، محدود کنید.

عدم توجه به درجه حرارت: در صورتی که درجه حرارت ماکروفر بیشتر از مقدار مورد نیاز برای گرم کردن غذا باشد، ممکن است غذا سوخته شود یا حتی آتش بگیرد. بهتر است همیشه درجه حرارت مورد نیاز برای گرم کردن غذا را رعایت کنید و در صورت نیاز، زمان گرم کردن را بیشتر کنید تا به درستی گرم شود.

قطعات ماکروفر

اگر با توجه و رعایت موارد بالا مشکل گرم نکردن مایکروفر برطرف نشد باید قطعات آن را مورد بررسی قرار دهیم که شامل :

 

خرابی یا سوختن لامپ مگنترون ماکروفر

مگنترون در ماکروفر وظیفه دارد که امواج صوتی را برای ایجاد ارتعاش در غذا، تولید نماید. این قطعه معمولا طول عمر بین ۵ تا ۱۰ سال دارد. البته اگر به درستی از دستگاه استفاده شود. در غیر این صورت ممکن است، زودتر از این ها خراب شود. این قطعه اگر خراب شود دستگاه نمی تواند به خوبی غذا را گرم کند.

لامپ مگنترون در داخل ماکروفر به عنوان منبع اصلی امواج مایکرویی استفاده می‌شود. این قطعه معمولا طول عمر بین ۵ تا ۱۰ سال دارد. البته اگر به درستی از دستگاه استفاده شود. در غیر این صورت ممکن است، زودتر از این ها خراب شود.  در صورتی که لامپ مگنترون سوخته باشد یا خراب شود، ماکروفر دیگر نمی‌تواند امواج مایکرویی تولید کند و دستگاه نمی تواند به خوبی غذا را گرم کند. باید تعمیر یا تعویض شود.

برای تشخیص خرابی لامپ مگنترون، ابتدا باید از مشکلات دیگری که ممکن است در ماکروفر رخ دهد، مطمئن شوید. برای مثال، ممکن است دستگاه شما به دلایل دیگری مانند عدم اتصال به برق، خرابی در قطعات الکترونیکی، خرابی در پنل کنترل یا مشکل در سیستم خنک کننده خراب شده باشد.

اگر به اطمینان رسیدید که مشکل اصلی در لامپ مگنترون است، باید آن را تعویض کنید. تعویض لامپ مگنترون باید توسط فنی ‌کاران تخصصی انجام شود، زیرا این کار نیاز به دسترسی به داخل ماکروفر و اتصال به قطعات الکترونیکی دارد که باید با دقت و تجربه انجام شود.

خرابی یا سوختن لامپ مگنترون ماکروفر

آزمایش مگنترون به وسیله مولتی متر

ابتدا دستگاه را خاموش کنید و از برق بکشید.

کاور ماکروفر را باز کنید.

خازن دستگاه را دی شارژ نمایید.

سالم و درست بودن فیوز حرارتی را تست نمایید.

مقاوم بودن پایه ها را به وسیله مولتی متر بررسی نمایید.

صفحه نمایش دستگاه باید مقدار ۳ اهم را نشان دهد.

در ادامه به صورت چشمی مگنترون دستگاه را بررسی نمایید که فاصله بین پره های خنک کننده نباید تغییری داشته باشد، یا شل شده باشد.

اگر روی آهنربا ترک خوردگی داشته باشد، نشان دهنده خرابی مگنترون می باشد.

اگر روی ترمینال های خروجی سوختگی داشته باشد، می تواند دلیلی برای گرم نکردن دستگاه باشد.

اگر دستگاه جرقه بزند می تواند موجب خرابی مگنترون شود.

دلیل جرقه زدن می تواند کثیف بودن دستگاه باشد.

مگنترون قطعه ای است که قابل تعمیر نیست و باید آن را تعویض نمایید.

 

خرابی میکروسوییچ

میکروسوئیچ درب ماکروفر یکی از اجزای مهم و ایمنی دستگاه است که خرابی آن در درجه اول یکی از دلایل روشن نشدن ماکروفر میباشد. این سوییچ باعث قطع برق دستگاه می‌شود ، اگر میکروسوئیچ های درب دچار مشکل شوند علاوه بر روشن نشدن مایکروفر، موجب گرم نکردن مایکروفر نیز می شود. وظیفه میکروسوئیچ مایکروویو اجازه وارد شدن برق به برد الکتریکی می باشد. زمانی که درب دستگاه بسته است، شما می توانید با فشردن دکمه های درب برنامه های مورد نظر خود را برای طبخ شروع نمایید. زمانی که دستگاه گرم نمی کند این احتمال وجود دارد که دکمه ها دچار مشکل شده اند. به عبارت دیگر مایکروفر فکر می کند درب دستگاه کاملا باز می باشد و اجازه گرم شدن غذا را نخواهد داد.

 

تست خرابی میکروسوئیچ درب ماکروفر

برای تست کردن خرابی میکروسوئیچ درب ماکروفر به این روش عمل کنید:

ابتدا دستگاه را خاموش نمایید و آن را از برق بکشید.

کاور ماکروفر را باز نمایید.

محل قرار گرفتن کلید ها را بررسی نمایید تا دچار شکستگی نشده باشد.

تست میکروسوئیچ با مولتی متر: اگر میکروسوئیچ ماکروفر با بستن درب به طور کامل بسته می شود با استفاده از مولتی متر آزمایش نمایید.

مولتی متر را به روی بیزر بگذارید.

پایه مشترک هنگامی که شاسی درب باز می باشد با یک پایه، حتما باید صدای بوق ممتد داشته باشد.

پایه مشترک هنگامی که شاسی درب بسته می باشد با پایه ی دیگر، باید صدایی ندهد.

اگر سلامت کلید های دستگاه رد شدند، تعمیر این دستگاه باید توسط افراد متخصص انجام شود. زیرا در نتیجه خرابی میکروسوئیچ ممکن است ارورهایی رخ دهد مانند ارور ماکروفر سامسونگ که نیاز به تعمیرکار متخصص برای رفع این مشکل میباشد.

مجموعه کارو سرویس کلیه خدمات مربوط به تعمیرات لوازم خانگی را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد.

 

ترانس ماکروفر

خرابی ترانس

ترانس در مایکروفر، برای تغذیه لامپ مگنترون و سایر قطعات الکترونیکی داخل دستگاه استفاده می‌شود. خراب شدن ترانس یکی دیگر از عوامل گرم نکردن مایکروفر محسوب می شود. ترانس در مایکروفر وظیفه دارد تا برق مورد نیاز مگنترون را تامین نماید. ترانس مایکروفر به وسیله سیم پیچ برق را از ۲۲۰ ولت به ۲۲۰۰ ولت تقویت خواهد کرد. اگر این این قطعه دچار مشکل شد، حتما برای تعمیر آن اقدام کنید زیرا کار کردن با آن بسیار خطرناک می باشد.

برای تشخیص خرابی ترانس ماکروفر، ابتدا باید از مشکلات دیگری که ممکن است در دستگاه رخ دهد، مطمئن شوید. برای مثال، ممکن است دستگاه شما به دلایل دیگری مانند عدم اتصال به برق، خرابی در قطعات الکترونیکی، خرابی در پنل کنترل یا مشکل در سیستم خنک کننده خراب شده باشد.

در صورتی که شما مشکلی در ترانس ماکروویو خود تشخیص داده‌اید، باید توجه داشت که تعمیر یا تعویض ترانس ماکروفر، نیاز به قطع و وصل کابل‌های برق و قطعات الکترونیکی دارد که ممکن است باعث خطر برق گرفتگی و حوادث دیگر شود. ترانس در ماکروفر شامل قطعاتی است که به دلیل ولتاژ و جریان بالا و همچنین میدان‌های الکترومغناطیسی قوی خطرناک هستند. بنابراین، تعمیر و تعویض ترانس ماکروفر باید توسط فنی‌ کاران تخصصی انجام شود.

 

اشکال در دیود

هنگامی که ماکروفر به خوبی غذا را گرم نمیکند، یکی از قطعه هایی که ممکن است دچار مشکل شده باشد دیود می باشد.

دیود در ماکروفر به عنوان یکی از قطعات الکترونیکی مهم در دستگاه استفاده می‌شود. دیود در ماکروفر برای تبدیل برق متناوب (AC) به برق مستقیم (DC) استفاده می‌شود. این کار باعث تأمین برق مستقیم برای مگنترون می‌شود که از آن برای تولید امواج مایکروویو برای پخت و گرم کردن غذاها استفاده می‌کند. که در صورت خرابی باعث جرقه زدن مایکروفر هم میشود.

دیودها به طور کلی به صورت جفت در ماکروفر استفاده می‌شوند، یعنی دو دیود به صورت موازی در مدار قرار دارند. این دو دیود به عنوان یک جفت دیود (Diode Pair) شناخته می‌شوند و در مدار ماکروفر به خاطر وظیفه تبدیل برق متناوب به برق مستقیم استفاده می‌شوند.

دیودها در مدار قرار گرفته و وظیفه تبدیل برق AC به برق DC را دارند، این برق DC سپس به مگنترون داده می‌شود تا به صورت امواج مایکروویو تولید شود و به غذاها منتقل شود. در واقع، دیودها به عنوان دروازه‌هایی برای برق AC به مگنترون عمل می‌کنند و از طریق تغییر جهت برق، امواج مایکروویو تولید می‌کنند.

بنابراین، دیود در ماکروفر یکی از قطعات اصلی است که برای تولید امواج مایکروویو برای پخت و گرم کردن غذاها استفاده می‌شود. در صورت خرابی دیود، دستگاه ماکروفر قادر به تولید امواج مایکروویو نخواهد بود و باید تعویض شود.

 

آزمایش دیود به وسیله مولتی متر:

ابتدا دستگاه را خاموش کنید و از برق بکشید.

در گوشه ماکروفر یک سمت دیود متصل به بدنه و سمت دیگر آن متصل به خازن می باشد.

خازن دستگاه را دی شارژ نمایید.

دیود دستگاه را بررسی نمایید و دلیل گرم نکردن مایکروفر را جدا نمایید.

برنامه بیزر مولتی متر را فعال نمایید.

پروب ها را بر روی دو پایه دیود بگذارید.

اگر صدای بوق شنیدید دیود خراب می باشد و اگر صدایی ندهد دیود سالم است.

خرابی خازن

خازن در ماکروفر به عنوان یکی از قطعات الکترونیکی مهم در دستگاه استفاده می‌شود. خازن در مایکروفر برای انباشت بار الکتریکی و نگهداری آن به کار می‌رود. این قطعه به طور خاص در مدار برقی ماکروفر، به عنوان یکی از اجزای مهمی که برای عملکرد بخش های مختلف دستگاه لازم است، استفاده می‌شود. خرابی این قطعه نیز موجب گرم نکردن مایکروفر میشود.

خازن در ماکروفر در مدار تغذیه الکترونیکی و قدرتی استفاده می‌شود. این قطعه در مدار با مقاومت‌ها، دیودها و ترانسفورماتورها ترکیب شده و مدار اصلی دستگاه را تشکیل می‌دهد. خازن در مایکروویو در واقع برای نگهداری بار الکتریکی به کار می‌رود و در زمانی که برق مایکروویو تولید شده توسط مگنترون، از طریق موج دهنده به غذاها منتقل می‌شود، این خازن انرژی الکتریکی را برای این منظور تأمین می‌کند.

در ماکروفرهای بزرگتر، خازن‌ها در مدار تغذیه قدرتی به عنوان یکی از قطعات اصلی به کار می‌روند و برای تأمین بار الکتریکی به مگنترون و یا تغذیه سایر قطعات الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین در ماکروفرهای کوچکتر، خازن به عنوان قطعه‌ای که در مدار تغذیه الکترونیکی دستگاه قرار دارد، استفاده می‌شود.

 

علائم خرابی خازن در ماکروفر

در صورتی که خازن در ماکروفر خراب شود، ممکن است برخی مشکلات در عملکرد دستگاه ایجاد شود. برخی از علائم خرابی خازن در ماکروفر عبارتند از:

دستگاه ماکروفر به درستی کار نمی‌کند و امواج مایکروویو تولید نمی‌شود.

برق مایکروویو در دستگاه به صورت ناپایدار یا ضعیف تولید می‌شود.

دستگاه ماکروفر به صورت ناپایدار یا ناهموار کار می‌کند و در صورتی که دستگاه را روشن می‌کنید، صدای عجیبی تولید می‌شود.

برق مایکروویو در دستگاه به صورت عدم پایداری یا ناپایداری تولید می‌شود، به طوری که غذاهای شما به صورت نامساعد گرم می‌شوند یا پخته نمی‌شوند.

خرابی برد کنترل یا برد اصلی

برد اصلی در ماکروفر، به عنوان یکی از قطعات اصلی و حیاتی دستگاه، مسئول ارتباط و کنترل تمامی بخش‌های مختلف دستگاه می‌باشد و خرابی آن یکی از مهم ترین علت های گرم نکردن مایکروفر میباشد. برد اصلی ماکروفر شامل مدارهای الکترونیکی پیچیده است که برای کنترل تولید و انتقال برق به سایر قطعات دستگاه به کار می‌روند. همچنین، برد اصلی به عنوان مرکزی برای پردازش اطلاعات و کنترل عملکرد دستگاه عمل می‌کند.

برد اصلی در مایکروفر به عنوان یکی از قطعات پیچیده و حساس دستگاه محسوب می‌شود. در صورتی که این قطعه خراب شود، ممکن است دستگاه به درستی کار نکند و برخی از مشکلاتی مانند عدم تولید مایکروویو، ناپایداری در تولید برق، عملکرد نامناسب، کار نکردن دکمه ماکروفر و غیره را داشته باشید.

برد کنترل در ماکروفر، به عنوان قسمتی از سیستم کنترل دستگاه، مسئول کنترل و پردازش دستورات کاربر است. این برد با استفاده از دکمه‌های کنترلی، نمایشگر و سایر ورودی‌ها، به کاربر این امکان را می‌دهد تا تنظیمات مورد نیاز خود را برای دستگاه تعیین کند.

در صورتی که برد کنترل در ماکروفر خراب شود، ممکن است دستگاه به درستی کار نکند و علائمی مانند نمایشگر خاموش، عدم واکنش به دکمه‌های کنترلی و غیره را نشان دهد.

 

خرابی المنت

المنت در ماکروفر به عنوان یکی از قطعات حیاتی دستگاه، برای تولید حرارت  استفاده می‌شود. المنت در واقع یک لوله فلزی با مقاومت بالاست که در داخل آن یک سیم برقی قرار دارد. این سیم برقی باعث تولید گرما می‌شود که در نهایت به تولید حرارت  منجر می‌شود.

معمولا المنت در ماکروفر در بالای دستگاه قرار دارد و به کمک موج‌های مایکروویو، غذاها را گرم می‌کند. همچنین، المنت در ماکروفر به عنوان یکی از قطعات حیاتی دستگاه، باید به صورت منظم بررسی و بازبینی شود تا به درستی کار کند. در صورتی که المنت دچار مشکل شود، ممکن است دستگاه به درستی کار نکند و نتواند غذا را گرم کند و همینطور یکی از دلایل دود کردن ماکروفر باشد.

 

خرابی ترمودیسک

یکی دیگر از علل گرم نکردن مایکروفر، خرابی ترمودیسک است. ترمودیسک در ماکروفر یک قطعه الکترونیکی است که به منظور کنترل دمای داخل دستگاه و جلوگیری از افزایش دمای غیرقابل قبول در داخل ماکروفر استفاده می‌شود. ترمودیسک عملکرد مشابه با ترموستات دارد، با این تفاوت که ترمودیسک به طور خاص برای ماکروویوها طراحی شده است.

ترمودیسک در ماکروفر به صورت دائمی در داخل دستگاه نصب شده است و در صورتی که دمای داخلی ماکروفر بیش از حد مجاز شود، ترمودیسک به صورت خودکار فعال شده و باعث قطع شدن برق و توقف دستگاه می‌شود. این عملکرد بسیار مهم است زیرا افزایش دمای غیرقابل قبول در داخل دستگاه می‌تواند به خطر افتادن سلامت کاربر و حتی ایجاد حریق در منزل منجر شود.

 

علائم خرابی ترمودیسک در ماکروفر

اینکه چگونه می‌توانید بفهمید ترمودیسک در ماکروفر خراب شده است به طور دقیق بستگی به نوع خرابی و نحوه عیب یابی ماکروفر دارد. در ادامه به برخی از علائم خرابی ترمودیسک در مایکروفر می‌پردازیم:

  • دستگاه با خطای F2 یا F4 مواجه می‌شود: در برخی از ماکروفرها، هنگامی که ترمودیسک خراب می‌شود، دستگاه با خطای F2 یا F4 مواجه می‌شود. این مشکل معمولاً به دلیل عدم توانایی ترمودیسک در تنظیم دمای داخل دستگاه است.
  • دستگاه به صورت ناگهانی خاموش می‌شود: در صورتی که ترمودیسک در ماکروویو خراب شده باشد، دستگاه به صورت ناگهانی خاموش می‌شود. این مشکل معمولاً به دلیل عدم توانایی ترمودیسک در کنترل دمای داخل دستگاه است.
  • غذاها به صورت نامناسب گرم می‌شوند: در صورتی که ترمودیسک در ماکروفر خراب شده باشد، ممکن است غذاها به صورت نامناسب گرم شوند یا حتی در برخی موارد سریع‌تر از حد معمول گرم شوند. این مشکل معمولاً به دلیل عدم توانایی ترمودیسک در کنترل دمای داخل دستگاه است.

سخن آخر

در این بخش سعی کردیم علت گرم نکردن مایکروفر را مورد بررسی قرار دهیم. اگر دستگاه شما نیاز به تعمیر داشت می توانید از طریق مجموعه ما یعنی کارو سرویس اقدام نمایید.