زغال جاروبرقی-کارو سرویس

علایم سوختن و نحوی تعویض زغال جاروبرقی

زغال در جاروبرقی یک قطعه مهم برای شروع به کار جاروبرقی است. جنس آن از گرافیت (رسانای الکتریکی) است. وظیفه این قطعه انتقال انرژی الکتریکی به موتور و قسمت کلکتور آرمیچر است.

چرا جاروبرقی من از کار افتاده است؟ سوالی مهمی که جواب‎های مختلفی دارد. جاروبرقی کار نظافت را برای شما راحت و آسان می‎کند. با توجه به حجم کاری که جاروبرقی انجام می‎دهد گهگاهی خراب می‎شود. راه حل بسیار ساده است، البته زمانی که مشکل آن را درک کنید. اولین کار این است که مطمئن باشید به برق متصل است یا خیر؟ سپس سیم‎ها و اتصالات را بررسی کنید.

برای تعمیر جاروبرقی در تهرام با ما تماس بگیرید

گاهی ممکن است مشکل پیچیده‎تر از این حرف‎ها باشد. مسیر جریان الکتریکی دچار مشکل شده و اجازه نمی دهد موتور روشن شود. شاید منشا خرابی زغال‎های جاروبرقی باشد. زغال در فرایند رفت و برگشت اصطکاک ایجاد می‎کند. بر اثر استفاده مکرر، زغال‎های جاروبرقی تمام می‌شوند و در عملکرد موتور اختلال ایجاد می‎کنند. در نتیجه موتور کار نمی‎کند و باید زغال‎ها را تعویض کنید.

تعمیرکاران متخصص مجموعه «کاروسرویس» براحتی و در کمترین زمان منشا خرابی را پیدا کرده و دستگاه را تعمیر می‎کنند.

علت تمام شدن زغال جاروبرقی

اولین دلیل برای تمام شدن زغال، اصطکاکی است که به مرور زمان ایجاد می‎شود. البته زغال‎های بی کیفیت نیز عمر کوتاهی دارند. البته اگر دچار خوردگی یا ترک شوند نیز عملکردشان مختل خواهد شد. تمام شدن زغال در جاروبرقی با علائمی همراه است:

  • کار نکردن موتور جاروبرقی از علائم تمام شدن زغال است.
  • جرقه زدن جاروبرقی در زمانی که روشن است می‌تواند یکی از علائم باشد.
  • موتور ریپ بزند که نتیجه کوتاه شدن زغال است، زیرا موتور قادر نیست اتصال پیوسته و مداوم را برقرار کند.
  • اولین علامت کاهش قدرت مکش جاروبرقی است، این امر ناشی از کم شدن قدرت و دور موتور می‎باشد. این موضوع تنها دلیل اختلال در کارکرد موتور جاروبرقی نیست.

لوازم خانگی و قطعات آن بعد از مدتی استفاده، کارایی مفید خود را از دست می‌دهند و نیاز به تعویض دارند. جاروبرقی نیز از این امر مستثنی نیست.

شاید دوست داشته باشید : تعمیر،تعویض و تست ترموستات جاروبرقی

 

علت تمام شدن زغال جاروبرقی-کارو سرویس

زغال جاروبرقی کجاست؟

در قسمت قبل بیان کردیم که یک عامل مهم برای راه اندازی موتور جاروبرقی، زغالی‎های جاروبرقی هستند. زغال‎ها جریان الکتریکی را عبور می‎دهند، سپس به انرژی مکانیکی تبدیل می‎کنند. بنابراین زغال نزدیک موتور جاروبرقی قرار دارد. زمانی که موتور را از محفظه خارج می‎کنید کنار موتور، در دو طرف، دو یا سه سیم قرار دارند. این سیم‎کشی‎ها به ظرف زغال در جاروبرقی متصل هستند. زغال‎ها درون محفظه مختص به خود قرار دارند که جازغالی نام دارد. در کنار آن آرمیچر و در دو طرف دیگر آن بالشتک (سیم پیچی) قرار دارند.

علت سوختن زغال جاروبرقی

ساختار تشکیل دهنده زغال از گرافیت (زغال نرم) است که عنصر غالب آن کربن می‎باشد. از گرافیت لایه لایه‎ای تشکیل شده است که ماده میانی آن الکترون آزاد است. الکترون‎های آزاد قادر هستند بارهای الکتریکی را حمل کنند. در نتیجه انرژی الکتریکی را انتقال و باعث حرکت موتور می‎شوند. اصطکاک بسیار کم ایجاد می‌کند و مقاومت حرارتی آن 4500 درجه فارنهایت است. نتیجه می‎گیریم که زغال در موتور جاروبرقی نمی‎سوزد، بلکه به دلیل کارکرد مکرر تحلیل رفته و کوتاه می‎شود یا دچار شکستگی و خوردگی می‎شود. در نهایت می‎گوییم زغال سوخته است، در نتیجه باید آن را تعویض کرد.

شاید مفید باشد: نشانه های سوختن موتور جاروبرقی

علت سوختن زغال جاروبرقی-کارو سرویس

نحوه تعویض زغال جاروبرقی

اولین قدم برای تعویض زغال در جاروبرقی، قطع اتصال آن از پریز برق است (نکات ایمنی را رعایت کنید). با توجه به مدل و نوع جاروبرقی، موتور را از محفظه خارج کنید. در مدل‎های به اصطلاح سطلی، موتور در داخل درب جاروبرقی قرار دارد. در مدل‎های قدیمی که کیسه در جلو قرار دارد، موتور در پشت محفظه کیسه واقع شده است. باید پیچ‎ها را باز کرده و موتور را بیرون بیاورید. توجه داشته باشید که به سایر اتصالات، سیم کشی‎ها و فنر جمع کن، آسیبی وارد نشود.

بعد از بیرون آوردن موتور، باید دو سیم که متصل به زغال است را جدا کنید. دو زغال کهنه را از جازغالی بیرون بیاورید. بیرون کشیدن زغال‎ها آن سخت است. پوشش پلاستیکی را بیرون بیاورید، زغال کهنه را خارج و زغال نو را جایگزین کنید. سپس دو سیم را دوباره به زغال متصل کرده و تمام مراحل را برای قرار دادن مجدد موتور درون محفظه تکرار کنید. اگر گرد و خاک و آشغال، اطراف موتور، فن و… را احاطه کرد‎ه‎اند آن‎ها را پاک کنید.

انواع زغال جاروبرقی

 برای خرید زغال حتماً باید به شرکت سازنده جاروبرقی توجه کنید. برخی جاروبرقی‎ها دارای زغال کوچکتری هستند. همچنین ممکن است زغال‎های جاروبرقی در مدل‎ها و سری‎های تولید شده یک برند با یکدیگر تفاوت داشته باشند. معمولا زغال‎ها به صورت جفتی به فروش می‎رسند. در زمان تعویض باید هر دو زغال‎ جدید را جایگزین کنید.

توجه داشته باشید که هرگز کیفیت را فدای قیمت نکنید. به دلیل اینکه جنس باکیفیت مدت طولانی‎، عملکردی ایده آل خواهد داشت.

شاید به کارتان بیاید: علت کم شدن مکش جاروبرقی

انواع زغال جاروبرقی-کارو سرویس

نتیجه گیری

موتور جاروبرقی از قطعات مختلفی تشکیل شده است. تمام قطعات در هماهنگی با یکدیگر کار می‌کنند. خرابی در هر یک از قطعات، عملکرد کلی دستگاه را تحت تاثیر قرار می‎دهد، مانند زغال در جاروبرقی. ممکن است به دلایل متفاوتی زغال کار نکند. اگر مهارتی در تعمیر جاروبرقی ندارید به هیچ عنوان دست به آچار نشوید.

از مرکز تخصصی «کاروسرویس» کمک بخواهید. معمولا اکثر خرابی‎ها در محل به سرعت قابل تشخیص و رفع هستند. متخصصین ما نیز تمام تلاش خود را می‎کنند تا در کمترین زمان جاروبرقی شما را تعمیر نمایند.